Раннє вставання до школи йде не на користь розумовій діяльності дітей. Такого висновку дійшли вчені зі Швейцарії. Вони спостерігали за школярами під час локдауну і з'ясували, що діти краще навчаються, коли заняття розпочинаються ближче до десятої ранку. Багато мам теж обома руками "за".
А що кажуть освітяни і медики, йдеться 2 лютого у сюжеті ТСН.
Швейцарські вчені дослідили, що школярам краще прокидатися на кілька годин пізніше. І якби заняття у школі розпочиналися не 8:00, а пізніше, це б краще впливало на самопочуття і знання дітей.
За словами вчених, коли діти встають пізніше, якість навчання значно покращується.
"А споживання алкоголю та кофеїну зменшилося" — будемо сподіватися, що йдеться хоча б про старші класи.
Родина Наталі поміняла вже кілька шкіл, щоб знайти ту, яка працює хоча б з 9:30. Жінка помітила, що краще стало і дітям, і батькам. Діти попри додаткову годину сну все одно встають без задоволення. В попередній школі, де заняття розпочиналися з восьмої, каже — були ті, хто куняв на першому уроці.
У Міністерстві освіти висновки закордонних експертів до уваги не беруть.
"У нас щодня приходить 100-200 листів різного роду. Але от що стосується початку навчальних занять, жодного листа за моєї роботи — я працюю 15 років в Міністерстві — не було", — говорить начальник головного управління загальної, середньої та дошкільної освіти МОН Юрій Кононенко.
На запитання, звідки взагалі взялася традиція розпочинати о 8-й, Кононенко відповідає, що це повноваження Міністерства охорони здоров’я і консолідована загальна думка українських вчених.
Але є нюанс. Українські вчені рекомендують починати не о 8-й, а не раніше 8-ї. А далі — на розсуд школи. Потім вирішує педагогічна рада і директор школи.
"На тому, що батькам треба їхати на роботу, це точно не базується. Це базується на психо-фізіологічних особливостях дитини", — запевняють у Міносвіти.
Свіжих досліджень, щоправда, в Міністерстві охорони здоров’я вже десятиліттями не було. Однак є ті, що колись показали, що з восьмої вчитися добре. Щоправда, починати треба не зі складних предметів.
"Концентрація уваги максимально досягає свого піку від 10-ї до 13:00. Розпочинаючи заняття саме в такий проміжок часу, ми сприяємо засвоєнню знань дітьми, а також їхнім безпосереднім навчальним успіхам. На початку і в кінці тижня, тобто у понеділок і п’ятницю, концентрація уваги, зосередженість діток знижується. Предмети, які потребують найбільше розумової діяльності, ресурсів, концентрації уваги — повинні бути в середині тижня, тобто у вівторок або середу", — каже державна експертка МОЗ Марина Мельник.
Лікарка-педіатриня радить звернути увагу батьків не на підйом, а на засинання.
"Дітки шкільного віку до 12 років мають спати десь 9-12 годин. Після 12 років дітки мають спати 8-10 годин", — зазначає лікарка-педіатриня Марія Крепак.
Хіба що з підлітками вона б радила змінити розклад.
"Після 14 років, в активній фазі підліткового віку, діти починають мати необхідність лягати пізніше і вставати пізніше. Чому це так відбувається — через гормональні речі у них зсувається пік вироблення мелатоніну, це така біологічно активна речовина", — пояснює Крепак.
Тому коли бачите, що дитина стала роздратованою і втомленою без причини, їй може не вистачати тієї години досипання.